31012ldjdb11 mevr. M. Elffers-Harmsen woonde toen

Q&@
IN A'DAM OP DE NIEUWE HERENGRACHT, IN EEN HUIS WAARVAN DE OVERIGE BEWONERS, ALLEN JODEN, AL WAREN WEGGEHAALD! Het was een luguber huis. Bij mij was ondergedoken de Amsterdamse student Leo Frijda. Hij was als een dier in 'n kooi!
Hij kon niet tegen deze afzondering, tot hij contact kreeg met enkele vroegere medestudenten, die allen lid waren van de verzetsgroep CS6! CS-6 betekent Corellistraat 6, daar was het huis van de familie Boissevain, dat was een centrum van activiteiten voor sabotage. Ik leerde nog enkele andere leden van die groep kennen. Één daarvan, Hans KATAN, dook ook bij mij onder. Het waren geweldige jonge mènsen. Uit 'n grote levensintensiteit schreven zij gedichten & essays, die ze publiceerden in een illegaal blad. En tegelijkertijd maakten zij de plannen voor hun aanslagen. Zij gingen de vijand te lijf met 'n bijna roekeloze moed. Ik heb Leo FRIJDA horen zeggen: 'ALS IK 'N MACHINEGEWEER KAN BEMACHTIGEN, DAN GA IK ERMEE DE STRAAT OP OM AL DAT TUIG IN KAPLAARZEN OPENLIJK NEER TE GAAN SCHIETEN'! Dit was voor deze jonge mensen 'n bevrijding om zó te handelen. Ze zijn later allemaal gegrepen & gefusilleerd. CS-6 weet:
i/h Departement van Binnenlandse Zaken in Den Haag vergadert regelmatig 't College van Secretarissen-Generaal dat, zo ziet deze ver- zetsgroep het, de Duitsers alleen maar hand- & spandiensten bewijst. Gerben WAGENAAR die als communist in kontakt staat met de zg. communisten uit de groep CS6, maakt het plan om dàt hele college op te blazen: er wordt in het departement 'n bòm naar binnen gesmokkeld, maar de wèkker tìkt té hàrd & 't apparaat wordt ontdekt! Nieuw plan: eenmaal per week op 'n vaste dag & op 'n vast uur dàn achter elkaar neerschieten: MUSSERT, VAN GEELKERKEN, ROST VAN TONNINGEN [zie 'de Zwarte Weduwe' Florrie RVT tot ver na WOII!] maar dat plan wordt doorkruist door de publicatie v/d lijst met namen van MUSSERTS gemachtigden? Gemachtigde voor het Nederlands Legioen: luitenant-generaal H.A. Seyffardt de commandant v/h Vrijwilligerslegioen! Seyffardt die i/h begin v/d jaren '30 chef geweest is v/d generale staf, treedt sinds zomer '41 op als zg. Commandant v/h Legioen: 'NU HERHAAL IK HET NOG EENS MET NADRUK: ER MÓET ÍETS GEDAAN WORDEN: DE TIJD VAN AFWACHTEN IS VOORBIJ!' Wèrkelijk commandant is S. nooit geweest: constant lag hij overhoop met de Duitsers & hij heeft bij hen niet de geringste invloed? Maar hij staat wel a/d kant vàn de vijand: hij heeft voor hen geronseld! En díe man, denkt CS6 wordt de minister van oorlog i/d regering Mussert om de jeugd op te roepen v/d Dienst i/d Nazilegers: welaan, dùs? CS6 besluit: hier wordt 't Éérste Voorbeeld gesteld? I/d jaren '60 kwam provo met 't Lieverdje, Witte Fietsenplannen, Vietnamdemonstraties, LSD i/d A'damse Waterlooplein Waterleiding & allerlei soortgelijke 'ludieke' verzetsevenementen ipv. fosforbommen & napalmgranaten ....cool!
03 mrt 2018 - bewerkt op 06 mrt 2018 - meld ongepast verhaal
Weet je zeker dat je dit verhaal wilt rapporteren? Ja | Nee
Profielfoto van Asih
Asih, man, 80 jaar
   
Log in om een reactie te plaatsen.   vorige volgende