Sneeuwvlokjes & Sneeuwklokjes @ De Vale Ouwe ~~~~~
Het bijzondere aan een aantal van de stoffelijke overschotten die in de kelders van deze huizen zijn gevonden, is dat ze zijn onthoofd?!
In
sommige streken
gaat het uitsluitend om lijken
van het mannelijke of vrouwelijke geslacht,
in andere om beide geslachten; tot op heden weten we niet
om welke reden zij werden 'uitverkozen' boven de overige doden.
We weten daarentegen dat aan hun schedels 'n huiscultus was gewijd;
ze werden verwijderd na de 'schoonmaak' i/d open lucht of door het graf te openen na de voor het ontbindings-proces benodigde tijd.
Ze zijn versierd met schelpen, bekrast, beschilderd en soms is er met pleisterkalk of klei overheen geboetseerd om ze weer een gezicht te kunnen geven: ze werden neergezet in relikwieënkasten & op altaren in het hoofdvertrek van de woning. Twee bijzonder opvallende exemplaren uit Yericho, uit het 7de millennium vóór onze jaartelling zijn in het oudheidkundig museum van Yeroesjalayiem tentoonge-steld: het gebeente is verdwenen onder het gipsmodel, porseleinen schelpen dienen als buitenproportioneel grote ogen, & de mond ver-toont 'n flauwe glimlach. Deze schedels vormen een heel expressieve uitdrukking van de aanwezigheid van de afwezige.
Het is niet al te gewaagd te beweren dat ze als levende persoonlijkheden werden gezien die kracht en emoties uitstraalden, en dat hun verwantschap op grond van de bloedbanden met degenen die hen aanriepen, zorgde voor een bevoorrechte bemiddelingspositie bij de wezens uit het hiernamaals, met name de grote, levenschenkende godin.
De schedelcultus, de tastbare uiting v/d voorouderverering,
vormt een nieuwigheid in de menselijke geschiedenis
en in de godsdienst-geschiedenis:
met de invoering van privébezit,
en dus van overerving,
wordt in feite de notie
van afstamming
belangrijker
~~~
Asih, man, 80 jaar
Log in om een reactie te plaatsen.
vorige
volgende