sleep well don't worry & tell us all about it some

some other time

Het schijnt
dat onze Hollandse informele cultuur
& onze afkeer van hierarchie het voor de nieuwkomers en
kleine kinderen soms erg moeilijk kunnen maken
om een eigen plaats te vinden
in onze samenleving ...


Je weet dan immers vaak niet duidelijk
wat er van je wordt verwacht en waar je aantoe bent, en wie er hier nu eigelijk wel of niet 'de baas' is?!

We hebben met z'n allen in de loop der eeuwen allerlei nogal ingewikkelde processen ontwikkeld om dit steeds weer opnieuw al vergaderend & corrigerend uit te vinden!

Je moet dan
WEL
over een paar bijzondere gaven en sociale vaardigheden beschikken,
en een paar van de fijnere kneepjes van taal en cultuur beheersen om echt redelijk te kunnen overleven en er verder iets van te kunnen maken?

Migranten echter zijn veelal afkomstig uit die dulturen die juist wat meer gekenmerkt worden door een sterker hierarchie, waar je dan ook meestel heel duidelijk vantevoren al weet wat jouw positie is en welke gedrag daarbij hoort.

In onze Nederlandse egalitaire cultuur ligt dus ongetwijfeld een deel van de verklaring voor het achterblijven van allochtonen op de arbeidsmarkt: want je moet niet alleen maar goed zijn in jouw vak maar ook nog eens je hele ziel openleggen & weten te vergaderen ten einde jouw eigen plaats in de groep te bepalen.

En bij sollicitatieprocedures gaat het uiteindelijk altijd wel weer om de vraag:
PAST
deze zeer competent geachte kandidaat nu wel of niet in de groep?

Ziedaar het mechanisme van het dilemma waarop ook gekwalificeerde nieuwkomers, ook nog van de tweede en derde generatie nogal eens kunnen stuiten:
wat hen kan buitensluiten om oneigenlijke & onduidelijke oorzaken!

Die voorouderlijke oorspronkelijke verzuiling van onze Lage Landen a/d Noordzee
heeft van Nederland 'n samenleving gemaakt van 'soort zoekt soort': we beschouwen onszelf dan wel als zeer tolerant, volkomen open & 'je van het', maar dat is, ook historisch gezien, dus duidelijk best wel een misvatting.

Want we zijn van oudsher eigenlijk zeer sektarisch:
kijk maar naar de geschiedenis van het protestantisme ~ zodra er dus onvermijdelijke meningsverschillen komt er een splitsing tot stand met allerlei nieuwe groepjes die zich verder gaan af-zonderen van 'de rest'?!

We zijn een vrijgevochten volkje van allerhande kliekjes en van de 'netwerken'!

DIE
segregatie
[denk ook maar aan het woordje 'apartheid' e.d.!]
word niet weinig in de hand gewerkt door het Nederlandse onderwijssysteem,
waarmee we ons ook al onderscheiden van de meeste buurlanden?

Voor de goede orde:
wij willen deze Nederlandse 'eigenaardigheden' helemaal niet zomaar klakkeloos nu maar meteen overboord gaan zetten ~
ALS
dat al zou kunnen.

We willen alleen nu nog maar even vlak voor 't slapen gaan opnieuw benadrukken dat dit land,
dat wij het onze noemen, in weerwil van ons eigen idee daarover, toch eigenlijk nog 'n vrij gesloten & homogene cultuur kent die onderhuids alles bepaalt!?

De landen om ons heen die ons allen stuk voor stuk ooit hebben geprobeerd in te lijven & te overheersen
hebben in de voorgaande afgelopen twintigste eeuw veelal toch wat
MEER
meegemaakt op het gebied van etnische, economische
EN
religieuze verschillen.

DAT
speelt ons nu nog parten: je kunt het elke dag ook weer opmerken in myDi ~ 't zijn de kleine pietepeuterige finesses & details van het bestaan die ongewild de overhand krijgen over belangrijke hoofdzaken, een gezonde gezamenlijke ontwikkeling & een vrijere individualistische creativiteit?

Een onbewust verleden dat het heden blijft bepalen is vaak de grootste last die we hebben te confronteren gedurende ons korte bestaan.

DIE
strijd bepaalt de uitkomst van ons nu in de nabije toekomst.

Wij zijn daar getuigen van
en brengen er verslag
van uit.

Welterusten.
Slaap zacht.
En droom er maar lekker van
to tell us all about it
tomorrow or some
other time.

blozenknipoogcool!verliefd
engel
19 dec 2007 - bewerkt op 21 mei 2008 - meld ongepast verhaal
Weet je zeker dat je dit verhaal wilt rapporteren? Ja | Nee
Profielfoto van Asih
Asih, man, 80 jaar
   
Log in om een reactie te plaatsen.   vorige volgende