Et12abc: tegelijkertijd waren de nederzettingen in
de diaspora in voortdurend contact met de omringende cultuur, temeer daar zij de taal ervan - met name het Aramees en het Grieks - hadden overgenomen. Het feit dat er óók al vóór de aanvang van onze huidige jaartelling vertalingen van de Hebreeuwse Bijbelboeken verschenen (targoemiem in brokstukken teruggevonden @ Qoemran) maakt duidelijk dat men in veel synagogen toen al 't Hebreeuws al niet meer verstond? Ook de publicatie van 'n Griekse vertaling van deze bundel, de Septuagint, toont aan dat het Grieks in veel v/d synagogen van de diaspora dé omgangstaal was geworden!
Natuurlijk beperkte deze (wederzijdse!) beïnvloeding door de omringende cultuur zich niet alleen tot de táál! Sommige filosofische en godsdienstige opvattingen vonden óók hun weerklank in de communauteiten van de diaspora: zo verschafte de leer van Plato aan Philo van Alexandrië de grondbegrippen over het denken, en zó werd óók de allegorische verklaring waar men bij de interpretatie van Ho-merus gebruik van maakte, door diezelfde Philo & door andere joodse schrijvers uit Alexandrië toegepast bij de uitleg v/d zg. Heilige Schrift. Ook het Mesopotamisch jodendom nam - na de beïnvloeding door de Babylonische godsdienst(en) (het Verhaal v/d Schepping, allerlei astrologische thema's, Ishtar/Esther & Mordechai/Marduk etceterara!) - bepaalde thema's over van de Iraanse godsdienst zoals het dualisme, het Laatste Oordeel, de Verrijzenis uit de Doden enzo!)? Thema's die men kort vóór de aanvang van de christelijke jaar-telling wéér tegenkomt @ Qumran & bij de Farizeeën uit Palestina! Bovendien verschenen er ook her en der in het randgebied van de synagogen vormen van syncretisme: één van de opvallendste voorbeelden van dit verschijnsel is, vanaf het einde van de tweede eeuw voor onze jaartelling, de gelijkstelling door sommige joden uit Klein-Asia van bv. de Frygische god Sabazios met Jahweh Sabaot e.d.!!!
Vandaag de myDidag gebeurt nu overal op deze aardkloot hetzelfde, maar dan veel sneller, wereldwijd, totaal chaotisch, permanent èn met die dagelijkse/wekelijkse/maandelijkse/jaarlijkse ontsporingen van zg. 'relletjes van miniwouldbeterroristen' die willekeurig ergens tegens protesteren bij gebrek aan zinvolle studie & enige keuze voor of uitzicht op werk, gezin, vrije tijd & jaarlijkse vakanties 'elders'!!
Asih, man, 80 jaar
Log in om een reactie te plaatsen.
-
O
07 jan 2024
46002 Belasting Heffen Inkomst Uitgaaf Straf Slaaf
-
O
07 jan 2024
46001103 Grootte/Indeling v/h Heilig Olijfolieland
-
O
07 jan 2024
46000 De boer is gebonden aan z’n land/z’n werk is
-
O
06 jan 2024
45999102 In de heilige schrift is deze toen al
-
O
06 jan 2024
4599101Landeigendom, grootte, indeling, belasting
-
O
06 jan 2024
4599100 Pesach was niet alleen ‘n feestelijke
-
O
06 jan 2024
4599699 Zo waren er ook vieringen die maar éénmaal
-
O
06 jan 2024
4599598 Shabbat- & Feestdagen: waarom we leven....
-
O
03 jan 2024
45983 Spèl en Vermaak: behalve de vrije avonden
-
O
03 jan 2024
4598297 Wie hem nu wel of niet verwekte ook Yèsjoe
-
O
03 jan 2024
45981 Kortom: vòl, drùk, keihard gelukkig Léven...
-
O
03 jan 2024
4598094 Als de mannen of oudere jongens op ‘t Veld
-
O
02 jan 2024
45979Als ‘n deur al gesloten werd dan deed men dat
-
O
02 jan 2024
45978 Húis, Tuin, Keuken, Kleren, Sport, Spelgenot
-
O
02 jan 2024
4597793 Waarschijnlijk noemde de vrouw haar man
vorige
volgende