Yosephus, priester uit 't geslacht v/d Chasmoniem,
IS DÉ GESCHIEDSCHRIJVER VAN WIE WIJ GROTENDEELS AFHANKELIJK ZIJN VOOR HET VERHAAL OVER DE JODEN UIT DE EERSTE EEUW. ZÍJN MONUMENTALE WERK, "DE JOODSE OUDHEDEN", DAT IN 94 VOOR DE ALLEREERSTE KEER UITGEGEVEN WERD, VERTELT HÈT VERHAAL VAN DE JODEN VANAF DE DAGEN VAN HET ZG. OUDE TESTAMENT TOT ZIJN EIGEN TIJD. ZIJN 'CONTRA APION' GEEFT EEN VERDEDIGING VAN HET JOODSE GELOOF TEGEN DE AANVALLEN VAN AAN ANTISJEMITISCH INTELLECTUEEL UIT ALEXANDRIË.
OMDAT ZIJN 'AUTOBIOGRAFIE' en ook zijn in levendige stijl gestelde en waardevolle 'Joodse Oorlog' geschreven zijn òm zíjn éigen ge-dragingen te verdédigen, zijn déze boeken ongetwijfeld (bij)gekleurd door een vooroordeel ten gùnste van hèmzèlf?! Yosephus had nl. aanvankelijk díenst gedáán àls commandant van de Jóódse Strijdkrachten in Jotapata (nú 'Yodfat'
in GALILEA, maar in 67 had hij zich ná het beleg van dit versterkte bergfort @ Yotapata ònder merkwaardig 'verdachte' omstandigheden aan de Romeinen vergeleken ~~~
Die Jóódse Opstand was tot mislukken gedoemd, niet alleen door het overwicht van de Romeinse Legioenen, maar vooral ook door de uiterst bittere rivaliteit tussen diverse groeperingen binnen de partij der Zeloten/Sicariërs e.d., die veel méér v/d DÓDEN èn gewònden bezorgden aan elk ander dan aan de Romeinen! Vlg. de geschiedschrijver Eusebius kregen de christenen de raad om úit Yeroesjalayiem WÈG te vlùchten: op tíjd, naar PELLA, even ten zuiden van het Harpmeer Kinnereth aka Zee van Tiberias/Ginnossar 'van Galilea', in het Overjordaanse, te gaan!! Tóen de tijding van deze revolutie zich allengs verbreidde, braken er ook in Syrië & AeGYPTe vijandelijkheden uit tussen Jóden en niet-Jóden!!! Vele tienduizenden Jóden gìngen er bloedig ten ònder!!!! In Palestina zèlf hadden de Jóden aanvanke-lijk al wèl verbluffend véél succes? Zij vaagden 't 12de Romeins Legioen i/d Pas van Beth Choron ten westen van Yeroesjalayiem vòlkómen WÈG toen 't vanuit Syrië op weg was in Palestina: verontrust door dìt bericht liet NERO z'n BÈSTE generaal, VESPASIANUS, overkomen uit Brittannië! Vespasianus' zóón TITUS voegde zich vanuit AeGYPTe met zijn 15de Legioen bij het 5de & 10de, waarover zijn vader het bevel voerde: door deze combinatie van die strijdkrachten werd heel Galilea ten eerste tot onderwerping gebracht zo'n 40 jaar na Yesj!!
Asih, man, 80 jaar
Log in om een reactie te plaatsen.
vorige
volgende