Wie 't heden niet eert is 't verleden niet weert?


ÈN OMGEKEERD:
'wie ons verleden niet eert is het heden niet weert'!

Na verloop van tijd werd er dus ook nog verschillende maken doorgegraven op & rond de oude begraafplaatsen romdom & binnenin ons.

In de eerste helft v/d 20e eeuw werd de hei in snel tempo ontgonnen: waar eerst aanvankelijk nog alleen maar schapen & bijen konden ge-dijen, werden nu alras akkers, weilanden & bossen ingericht & veel grafheuvels moesten daarbij het veld ruimen.

Van die groepjes heuveltjes
ten oosten van Toterfout waren er na de IIe WO nog zo'n 30 over:
ze zouden misschien wel allemaal hetzelfde lot hebben ondergaan als niet de archeoloog Glasbergen
in '48 met 'n groot onderzoek was begonnen; niet alleen leverden zijn opgravingen ons veel gevarieerde gegevens op over het dodenbestel i/d Nieuwe Steentijd, de Vroege & Midden~Bronstijd, ze zorgden er zo ook voor dat delen van de heuvels werden gespaard; de heide & 't Halfmijlsven zijn dan wel voorgoed verdwenen en na zonsondergang schijnt het er nu wel vol-komen veilig te zijn; maar in het bos & tussen de weilanden kunnen ook myDibezoekers letterlijk & figuurlijk nog steeds
goede indrukken verkrijgen v/d manieren waarop d prehistorische
Kempenaren hun voorouders vereerden
na hun dood.

In de geest-
& zandbodem is er na meer dan 4000 jaar
al bijna niets meer van het dode overgebleven dan 'n 'lijksilhouet',
'n verkleuring i/d vorm v/h vroegere lichaam. Graven die zo werden gevonden bij Borger
dateerden v/h eind v/d Nieuwe Steentijd: doden werden toen liggend op hun zij op de grond of in 'n ondiepe kuil gelegd,
met opgetrokken knieën & 't gezicht naar 't zuiden gekeerd; ze kregen wat persoonlijke eigendommen mee in hun graf:
voor 'n man betekende dit altijd 'n beker, waarschijnlijk met 'n speciale inhoud, & soms ook 'n mooie dolk van vuursteen of 'n stenen "strijdhamer" die hoogstwaarschijnlijk meer bedoeld was om de belangrijke positie v/d eigenaar uit te stralen dan om echt mee te vechten,
al kunnen het ook wel degelijk geduchte wapens zijn geweest. Al met al 'n bonte universele mix ruimer
& dieper genomen: stenen getuigen, berichten van verre & vergelijkbaar
met al die andere plaatsen, vondsten & interpretaties
wereldwijd van andere plaatsen,
mensen van alle leeftijden,
as & liefde?

Terugkijkend
is dat alles steeds sneller voorbijgevlogen:
ik weet niet beter dan dat ik er van jongsafaan mee ben opgegroeid
in mijn lichaam & mijn geest op de Groevenbeekse heidevelden, Paalberg, Galgenberg, Harderwijk, Irminloo,
Putten, Horst, Telgt, Leuvenum, Drie, Hierdense beek & Hulshorst omringd door bossen,
zandverstuivingen, weiden met koeien, schapen,
geiten, varkens, kerkenzerken
onder grijsblauwe
zwerken
...
01 feb 2013 - bewerkt op 02 feb 2013 - meld ongepast verhaal
Weet je zeker dat je dit verhaal wilt rapporteren? Ja | Nee
Profielfoto van Asih
Asih, man, 80 jaar
   
Log in om een reactie te plaatsen.   vorige volgende