Wèl werd er puingeruimd i/d gebombardeerde steden
TRIH42:
In het zwaargetroffen Middelburg was dat 80.000 kubieke meter. Wat nog niks was vergeleken bij Rotterdam Rotjeknor, waar dat drie miljoen was. Het werd onder andere gebruikt om de dijk romdom de Noordoostpolder te versterken, die toen net werd drooggelegd. Er kwamen wat noodwinkels, waar je al snel weer je borrel en sigaretje kon kopen (toen nog wel); als je huis er nog stond viel je krant (ook al stond die dan vrijwel meteen onder Duitsch toezicht) normaal in de bus; je kinderen gingen weer naar school; de kerkklokken beierden weer en in de bio-scoop begon de voorstelling als gewoonlijk met het Polygoon Hollandsch Nieuwsch (al was het ook meteen onder Duitsche contrôle):
"HET LEVEN IN NEDERLAND HERNEEMT ZIJN NORMALEN GANG!"
Natuurlijk was het oorlog en hoorde je ook toen al 's nachts Engelse bommenwerpers overkomen en het jankende luchtalarm: de kinderen werden dan in allerijl door de Luchtbewcherming naar schuilkelders gebracht, omdat Engelse bommen soms per ongeluk op Nederlandse steden vielen. {De Duitschers exploiteerden dat gretig als propaganda: "VAN JE VRIENDEN MOET JE HET HEBBEN!" Sterker nog, het staat wel vast dat het af en toe opzettelijk Duitsche bombardementen waren.} Maar op de ene of andere manier 'wende' het & zou 't, zo dachten velen, ook wel weer snel zijn afgelopen, gezien de Duitsche Victorie 'op alle fronten'? Overigens werd er toen al de eerste maatregel afgekondigd om de joodse bevolking verder te isoleren: joden mochten niet meer bij de Luchtbeschermingsdienst werken, alleen nog in de A'damse jodenbuurt! Er was bijna niemand die zich er druk over maakte, ook de joden niet?
De meeste overheidsorganen functioneerden eveneens nog redelijk gewoon: de gemeenten, provincies & ministeries. Ongetwijfeld opnieuw de tactiek & techniek van de fluwelen handschoen: al was dat in dit geval vaak niet eensch nodig, want als voor den oorlog had de regering bepaald dat ambtenaren 'er in het belang van den bevolking naar (zullen) streven dat het bestuur ook onder gewijzigde omstandigheden zo goed mogelijk haar taak blijft vervullen'! Mooi, wollig taalgebruik,
zoals te doen gebruikelijk.
Asih, man, 81 jaar
Log in om een reactie te plaatsen.
-
O
07 jan 2024
46000 De boer is gebonden aan z’n land/z’n werk is
-
O
06 jan 2024
45999102 In de heilige schrift is deze toen al
-
O
06 jan 2024
4599101Landeigendom, grootte, indeling, belasting
-
O
06 jan 2024
4599100 Pesach was niet alleen ‘n feestelijke
-
O
06 jan 2024
4599699 Zo waren er ook vieringen die maar éénmaal
-
O
06 jan 2024
4599598 Shabbat- & Feestdagen: waarom we leven....
-
O
03 jan 2024
45983 Spèl en Vermaak: behalve de vrije avonden
-
O
03 jan 2024
4598297 Wie hem nu wel of niet verwekte ook Yèsjoe
-
O
03 jan 2024
45981 Kortom: vòl, drùk, keihard gelukkig Léven...
-
O
03 jan 2024
4598094 Als de mannen of oudere jongens op ‘t Veld
-
O
02 jan 2024
45979Als ‘n deur al gesloten werd dan deed men dat
-
O
02 jan 2024
45978 Húis, Tuin, Keuken, Kleren, Sport, Spelgenot
-
O
02 jan 2024
4597793 Waarschijnlijk noemde de vrouw haar man
-
O
02 jan 2024
45976 De Galileaërs Spraken een Aramees dialect
-
O
02 jan 2024
45975 Hoogst Merkwaardige Migranten Van Her & Der?
vorige
volgende