Met
vakantie i/d
bezettingstijd, daar denk
je ook niet gauw aan. Maar oorlog of niet,
verzet of verraad, Jodenrazzia's & schaarste, wie dat
alledaagse leventje leidde, pakte i/d zomervakantie z'n koffertje.
Trots (op NL) liet de ANWB in augustus 1941 weten:
"ONZE ANWB GROEIT ONDANKS DEN OORLOG SNELLER DAN IN NORMALE JAREN!"
En dat was zo, zelfs nog i/d laatste oorlogsjaren. Nog geen twee maanden na de Duitsche Inval waren de pensions, hotels, huischjes & jeugdherbergen vòl! In éigen land, dàt wèl, het buitenland kon nu niet meer, maar dàt maakte nauwelijks verschil met de vooroorlogsche tijd, toen alleen nog maar de rijken of 'n enkele intellectueel over de grens trok. Wat overigens ook nog jarenlang ná den oorlog het geval was! Datzelfde gold ook voor de autovakanties: de meeste Nederlanders had-den er natuurlijk géén,
DÙS ging het met als voorheen met de trein, de bus
of de fiets? Wandelen, fietsen, kamperen,
zeilen in eigen land
~~
Ook al was dat fietsen
er vanaf de zomer van '42 nauwelijks nog bij,
omdat de Duitschers een groot deel v/d fietsen innamen.
En het zeilen of kamperen werd ook al veel lastiger
vanwege het uitgaansverbod tusschen. 24.00 & 04.00 uur, wat inhield dat je óók niet in een tent of 'n boot mocht overnachten:
daarom werden er bij campings schuren gebouwd
waarin je voor 'n kwartje per nacht kon slapen.
Natuurlijk zeer streng gecontroleerd, niet alleen op vluchtelingen, maar ook op sekse: gescheiden ruimtes voor mannen en vrouwen!
Langzamerhand werd het alles allemaal ietwat lastiger?
In hotels & pensions kon je nog wel met je bonnen voor eten terecht, maar waar kookte je zèlf op? Veel vakantie-huischjes werden nu bovendien ook gevorderd om onderdak te bieden aan onbehuisden na bombardementen of gereserveerd voor NSB'ers, zoals ook de jeugdherbergen onder NSB-gezag werden gesteld: na de invasie van Normandië, op 6 juni '44, verwachtten de meesten dat de bevrijding snel naderde! De Duitschers ook, zodat het vrijwel onmogelijk werd, al zou je het geld er misschien nog wel voor hebben gehad om nu ergens op een Waddeneiland, in de Achterhoek
of op de Veluwe met vakantie te gaan?
Net als de Noordoostpolder, de Biesbosch, de Peel & de Wieringermeer was ook deze Vale Ouwe een favoriete locatie om er 'onder te duiken'!
In die uitgestrekte bosschen zaten wel Duitsche militairen,
maar wie de weg, of beter de weggetjes, kende zat daar nog betrekkelijk safe! Er waren verschillende 'nederzettinkjes' van onderduikers, kleine kampementjes van uitgegraven holwoningen/plaggenhutjes gecamoufleerd met struiken, zo ver mogelijk weg van de reguliere wegen & drukkere dorpen, zoals het 'Verscholen Dorp' i/d bosschen bij Vierhouten, waar steeds bijna honderd Joden zich schuilhielden en het voedsel regelmatig langsgebracht werd door een jonge jongen van een naburige boerderij. Op een dag raakte hij in paniek toen hij 2 SS'ers met hun geweren zag & rende hard weg:
ze waren daar om 't avondeten te schieten,
maar zetten de achtervolging in.
Stomgenoeg vluchtte hij
naar 't onderduikerskamp, alwaar toen 86 volwassenen
& kinderen zaten: van hen wisten er nog 78 in de bosschen
te ontkomen, maar 8 werden 'r gearresteerd,
gedwongen om hun eigen graf te graven
& vervolgens gefusilleerd,
onder wie ook 'n
jochie van
6!