Ook op Socrates, Boeddha & Yesjoe komen we terug?!
Eerst
nu weer
terug/vooruit nog
eventjes 'stil blijven staan'
bij de Omzwervingen van Chaïm Potok (313):
Juda Halevi (1140)!
ONS HART KAN ZO'N KRACHTIGE DROOM, ZO'N AANGRIJPEND VERLANGEN NIET ONVERVULD LATEN.
WAT ERIN ZIT WIL
(altijd?)
ERUIT KOMEN!
De volksverbeelding raakt in beroering bij 'to zien van (zoveel!) kosmische (natuurlijke/cultuurlijke/toevallige) onrechtvaardigheid & probeert 't bitter onrecht in de 'echte' wereld ongedaan te maken (als 't goed is)!?
En zó werd er ook 'n legende geweven rondom de Zanger van Tsion.
Hij bereikte Yeroesjalayiem ~ nu een kruisvaardersstad ~ en terwijl hij zich vooroverboog om 't 'plaveisel te kussen' en de beginwoorden van één van zijn elegieën reciteerde:
"TSION!
Wilt gij niet vragen of vrede met uw gevangene zij,"
werd hij doodgetrapt door 'n Arabier te paard?!
Nog veel meer mensen zwierven er rond in die tijd, nog veel meer! [Ook i/d jaren '60 v/d vorige eeuw kwam je vanalles tegen 'onderweg' ...]
'n Jood genaamd Benjamin uit Tudela trok om ons onbekende redenen van zijn huis in Noord~Spanje naar de Provence in Zuid~Frankrijk, en kwam daar in contact met geleerden, kooplieden & arbeiders.
Hij reisde per schip naar Genua, vervolgens naar Rome alwaar hij de ruïnes be-zichtigde van 't volk dat ook ooit eens 'n wereldrijk had gehad en dat de Heilige Stad & De Tempel van G d had verwoest.
Hij reisde verder in & door het hele zuiden van Italia & daarna naar Griekenland, de oorsprong & bakermat ook van Het Huidige Grote Gat, waar hij schreef:
"DE JODEN WORDEN ONDER-DRUKT EN LEVEN VAN DE ZIJDEWEVERIJ!"
Hij verbleef langere tijd in Constantinopolis (het huidige Turkse Istanbul) en raakte diep onder de indruk van die toenmaals schitterende Grieks~christelijke stad. Maar wat hij bij de joden zag ontnuchterde hem:
"GRIEKEN HATEN JODEN, DE GOEDEN EVENZEER ALS DE SLECHTEN, EN SLAAN HEN OP STRAAT!" ... PAARDRIJDEN IS VOOR ALLE JODEN VERBODEN. DE ENIGE UIT-ZONDERING IS SALOMO HAMITZRI, DIE ARTS VAN DE KONING IS EN DIE DE ONDERDRUKKING VAN DE JODEN AANZIENLIJK WEET TE VER-ZACHTEN?"
Toen trok hij verder naar de Griekse eilanden in de Egeïsche Zee, het land van het oude Atheense rijk, & naar Antiochië, Tsidon, Tyrus & 't Land Israël!
Hij bezocht de zg. heilige plaatsen, ging de kruisvaardersstad Jerusalem binnen, reisde naar Tiberius aan 't Harpmeer & toen naar Damascus & verder naar Bagdad.
Hij werd toegelaten aan het weelderige hof van de kalief & bezocht de talmoedleerscholen & de exilarch. Hij zwierf door Mesopotamya & Persya, & weer terug naar Caïro & Alexandria, voordat hij terugkeerde naar Spanje.
Hij schreef over de joden in Yemen dat ze
'ROVEN & BUIT MAKEN & ZICH TERUGTREKKEN I/D BERGEN, & DAT GEEN MENS HEN KAN OVERWINNEN!"
Typisch!
Asih, man, 80 jaar
Log in om een reactie te plaatsen.
-
O
20 apr 2023
44284261 Er woonden al Joden in Antiochië sinds de
-
O
20 apr 2023
44281 260 Er waren volop armen in de stad en op de
-
O
20 apr 2023
44280259Hoogstmerkwaardig hoeveel soorten dromen &
-
O
19 apr 2023
44279258OudeLiedjes,JoligeMelodietjes,MallePietjes
-
O
19 apr 2023
44278 257 Zo’n 400 jaar later, in 386 na Chr./A.D.
-
O
19 apr 2023
44277Knijp droog, verdeel, heers & pest maar raak?
-
O
19 apr 2023
44276256Ondergronds, uit ‘t licht, was geen moeite
-
O
19 apr 2023
44275 255 Nòg frappanter (tenminste, voor wie niet
-
O
18 apr 2023
44274 254 In Vigna Randanini zijn echter kochiem
-
O
18 apr 2023
44273 253 I/d 2e/3e eeuw, toen twee rivaliserende
-
O
17 apr 2023
44268252 Vroege synagogen waren dus zeker geen
-
O
17 apr 2023
44267 251 De namen i/d Misjna zíjn die van wijzen
-
O
16 apr 2023
44266 Met àndere woorden: de prachtige, overvolle
-
O
16 apr 2023
44265 250 De tekens die om een menselijke figuur
-
O
16 apr 2023
44264249 Áán ‘t uiteinde v/d synagogevloer die het
vorige
volgende