kutjob: geef jetje van katoen & sla jut op z'n kop
Het gaat ons dus niet meer om geld & geweld, misbruik van drieletterwoordjes als god & magisch gedoe,
maar om de echte werkelijkheid die naar voren komt in de loop der tijden onder alle mensen van goede wil!
Apocalyptische geloofsbeleving & geweldpleging hebben een dubbele verhouding: de apocalypticus kan ervan uitgaan dat 'g d' aan 't einde der tijden 'met {natuur~}geweld' ingrijpt & dat we zelf dus geen geweld meer hoeven te gaan gebruiken.
De taal van Johannes in zijn Openbaring is fors, maar er nergens wordt opgeroepen tot gewapend verzet, want de ziener & zijn gemeente leven i/h vertrouwen dat "G D" 'te zijnertijd' zal ingrijpen wanneer de tijd daarvoor rijp is 'in zijn ogen'?
Maar 't kan ook heel anders gaan zo nu & dan: de apocalypticus kan ook geloven dat hij geroepen is om 'g d' 'n handje te helpen i/d strijd tegen 'de vijand'!
In onze Europese geschiedenis kennen we de 16de eeuwse wederdopers, die ook al meenden dat ze 't nabije Koninkrijk van G d maar met geweld moesten gaan realiseren & daarom dan ook de stad Muenster veroverden.
Elk handboek over sekten kan ons hiervan nog veel meer klassieke & moderne voorbeelden geven.
Het is daarom ook heel best mogelijk dat er ook in Yehosjoea's tijd Joodse groepen waren die apocalyptisch gedachtengoed verbonden met hun gewapend verzet tegen de Romeinen & hun krankzinnige keizertjes & 'brood & spelen'~verkopers her en der rond de Middellandse Zee.
Wellicht vinden we dit bij de wat meer sjammaitische vleugel v/d Farizeeen, we komen er vast wel weer net als eerder vaker op terug zo nu en dan, maar we krijgen het profiel meestal nooit helemaal scherp, omdat die bronnen ons maar beperkt inzicht in deze groep{en} geven?
Onze voorlopige conclusie na nog wat losse studies over dit onderwerp is: dat apocalyptische sekten, die 't naderend wereldeinde & 'dus' 'n ingrijpen van 'g d' verwachten, doorgaans niet gewelddadig handelen.
Er is dan ook alle reden om aan te nemen dat de apocalyptische stroming i/d tijd van Yesjoea overwegend geweldloos was: de ook hier in myDi al wel eerder & vaker vermelde geschriften die een messiaanse figuur aankondigen, die dus niet met de stalen wapens maar met het woord de vijanden v/d waarheid overwint, wijzen in deze richting, en er zijn nog wel wat meer argumenten voor deze stelling te geven.
Genoeg voor nu: wapens hebben nog nooit echt vrede gebracht, eerder het tegendeel!
Het grove geweld dat gedurende de vele lange afgelopen eeuwen overal op de wereld heeft plaatsgevonden laat tot op de mydidag van vandaag z'n sporen na in ieder van ons en onder
sommige groepen in het bijzonder.
Asih, man, 81 jaar
Log in om een reactie te plaatsen.
vorige
volgende