De Ioniërs, die daarna kwamen, hebben lang niet


ALLEMAAL EEN EIGEN PLEKJE IN GRIEKENLAND GEVONDEN: EEN GROOT DEEL VAN HEN VESTIGDE ZICH TEN NOORDEN VAN HET ES-DOORNBLAD: de Peloponnesus; dáár ligt ook het schiereiland ATTICA: ze gingen aan zee wonen & verbouwden er wijn, graan & olijven!

Óók zíj stichtten 'n eigen stad, die zij wijdden aan de godin Athene, dezelfde godin die Odysseus, die over de zeeën voer, zo geholpen had, & i/d loop v/d tijd bezetten ze steeds meer naburige eilandjes, die sindsdien dan ook de Ionische Eilanden heten. Daarna gingen ze nog steeds vèrder & stichtten ze langs de vruchtbare kusten van Klein-Asia ook een aantal steden. De Feniciërs hoorden van die nieuwe steden & zeilden er al snel regelmatig naartoe om er eveneens hun succesvolle handen te bedrijven; de Grieken zullen hen waarschijn-lijk olie & graan verkocht hebben, en óók zìlver & andere metalen die daar nijver gedolven werden! Al snel leerden ze zovéél van de Fe-niciërs dat ze ook zèlf verder leerden zeilen & langs talloze verafgelegen kusten HÙN eigen steden stichtten, die men koloniën noemde!!

En van de Feniciërs leerden ze ook om voortaan met letters te gaan schrijven: we zagen al eerder & vaker dat de Grieken die kunst ook hoogst nijver leerden gebruiken?!! En eeuwen later ging bv. de excentriciteit van Atiochus IV nog steeds gepaard met grote ambitieuze traditie(s), zoals blijkt uit z'n voornemen om de macht over de Seleukidische domeinen te heroveren: tegelijkertijd was de opkomst van
Rome als dė stèrkste mogendheid ten oosten v/d Middellandse Zee een zeer belangrijke voorname overlevensfactor; & ná zijn vernede-rende behandeling @ AeGYPTe, waar de Romeinse Gezant hèm al Rome's MÀCHT liet voelen, werd hij tot de status van VAZAL gedegra-deerd; tòch bewijzen zijn veldtochten in Egypte & 't Oosten dat hij wel 'n bekwaam strateeg was? Net als z'n vader & broer werd hij wel financieel kortgehouden door de zware vredesvoorwaarden van Apamea! HÙN oorlogsschuld aan ROME was IMMENS, wat wellicht 'n erg bijkomende factor was in zijn gedrag tegenover de joden: onduidelijk blijft WAARÒM hij de JÓDEN vervolgde; als 'hellenist' had hij op 't religieus gebied juist VERDRAAGZAMER moeten zijn èn hij gedroeg zich nergens ànders als 'onderdrukker van het geloof'!
cool!
05 jan 2014 - bewerkt op 26 jan 2014 - meld ongepast verhaal
Weet je zeker dat je dit verhaal wilt rapporteren? Ja | Nee
Profielfoto van Asih
Asih, man, 80 jaar
   
Log in om een reactie te plaatsen.   vorige volgende