cpo285: er waren ook vrouwelijke godheden, de z.g.
Dochters van Allah.
Al-Lat was de zonnegodin.
Ten oosten van Mekka heerst de cultus
van Al-Oezza, de allermachtigste, Venus, 'morgenster'!
Al-Manah was de godin van het lot
& sommigen aanbaden antieke totemgoden zoals de gier:
de bedoeïen begroef zijn doden in de woestijn in graven onder 'n stapel stenen;
we weten niet of de vroege bedoeïenen hebben geloofd in 'n z.g. "Hiernamaals"?
In Mekka stond de Kaäba, 'n eenvoudig, primitief bouwsel dat 'n zwarte meteoriet huisvestte die door de Arabieren werd aanbeden als fetisj, waarvoor ze offers brachten & waar ze op hun jaarlijkse pelgrimstocht naartoe reisden: sommigen aanbaden bij de Kaäba ook Allah & de go-dinnen. Het gebouw dat de heilige meteoriet huisvestte had de vorm van een gesloten vierkant; van de naam Kaäba is ons woord kubus af-geleid.
Allah was de beschermgod van de Koeraisjieten, een stan die zich nestelde in Mekka: zijn heiligdom, verscholen in een woest dal, maakte Al-Hidjaz tot het belangrijkste godsdienstige centrum in het noorden van Arabia. Mohammeds vader heette ABDOELLAH - Abd-Allah - de slaaf of dienaar/aanbidder van Allah.
De belangrijkste karavaanroute die in noord-zuidrichting het arabisch schiereiland doorkruiste, liep over de Hidjaz: het berggebied was 'n centrum van handel & bedevaart. In de nabijgelegen noordelijke oasen woonden ook joodse & christelijke stammen, afstammelingen van mensen die in de loop der eeuwen uit Palestina waren gevlucht. En van autochtone arabieren die waren bekeerd tot het jodendom of het christendom. In die tijden heerste er onder veel arabieren veel onvrede met de afgodendienst,
maar zij konden er ook toen al meestal niet toe komen om zich bij
het jodendom of christendom
aan te sluiten
~~~
Asih, man, 80 jaar
Log in om een reactie te plaatsen.
vorige
volgende