BarbydollutjusaanpappoeperitusmyDi=WammesWaggeletc


UPCRTLTROSVERONICASBSOUTVIERLINGENCDWC
TV FAMILY 7 ENDEMOLLIGHEDENVERTROSSINGENPVVJANMATERIJ
VUURWERKVETTEHAPDIKKELULKUTSMOESJESSHIT? SAMMASEGGEVANDIEDINGENWEETJEWEL!
Genoeg daarover:
er valt niets over te zeggen eigenlijk dan tijdgeest:
Zeitgeisten Amerikanisme Barbarisme Criminaliteit Drukte Ellende Ordnung Aasgieren Zoete Broodjes & Geslijm?!
Terug naar DRE273B:
Binnen het zogenaamde Asjkenazische ('Germanistische'knipoog
bestaan weer talloze verschillen tussen de westerse èn oosterse varianten ~
verschillen die we ook binnen de Sefardische ('Iberische'knipoog uitspraken aantreffen?!

Neem 't Hebreeuwse woord voor wereld (deze wereld, de komende wereld e.d.) in 't modern-Hebreeuws is dit OLAM!

In 't vooroorlogs Frankfurt werd dit uitgesproken zo als "OULOM"! In À'dam (Groot-Mokum) werd & wordt dit uitgesproken als 'NGOULOM', omdat de Amsterdamse Jóden ~ wellicht in na-volging v/d Sefardische opvatting ~ de letter ajin als 'ngajin' uitspreken?

Maar in Polen werd ditzelfde woord als OILEM uitgesproken, omdat de o-klank als OI gold en de laatste lettergreep veel minder nadruk had dan in onze uitspraak! Bìnnen dìt kader mag ook de Li-touwse uitspraak niet onvermeld blijven: zíj spreken de o-klank als é uit: ELEM, een uitspraak, die tegenwoordig nog steeds bij o.a. de LUBAWITSCHER Chassidiem in zwang is!?

Maar niet alleen de klinkers, óók de medeklinkers verschillen qua uitspraak: zó zeggen bv. de Portugese Jóden aan het einde van de sjabbatdag SABOEANG TOB ('een goede week' gewenst!), terwijl men in modern israel weer doodgewoon SJAVOE'A TOV! zegt!

Iets dergelijks zag je in Israel bijna overal wel ergens in die tijd met de spelling van plaatsnamen e.d.: afhankelijk van de afkomst van deze of gene ambtenaar, wegenbouwkundige, naambordjesmaker ofzo gaf men de voorkeur aan B of V, G of H & verwisselde altijd & overal bepaalde klinkers & medeklinkers al naar gelang de achtergrond van de desbetreffende 'beslisser'?

Zo ook in religieuze, politieke, astronomische & astrologische zaken: zeer verschillende tradities & smaken,
uiterst linkser & rechtser, smaakpapil-len & sterrenbeelden, amuletten, spreuken,
gezegdes, klederdrachten, huidskleuren, oogpigmenten,
haar en/of pruik,
snor en
baard
...

Omringd

door Grieken,
Italianen, Turken, Arabieren,
"Frankisje & English" meerder- & minderheden
der gekste stromingen & sekten kwam je tegen: allerlei min òf
meer 'afwijkende' Keppeltjes, hoeden, petjes, hoofddoeken,
oeroud, neomodern blozen kommersjeel huilen
traditioneel èn mengvormen
van dat alles
~~~~~!


30 nov 2013 - bewerkt op 12 dec 2013 - meld ongepast verhaal
Weet je zeker dat je dit verhaal wilt rapporteren? Ja | Nee
Profielfoto van Asih
Asih, man, 80 jaar
   
Log in om een reactie te plaatsen.   vorige volgende