as47b o/d NoordWest Vale Ouwe 100/200 jaar Geleden
Tegen 't eind van de 19de eeuw was er zo nog steeds eigenlijk maar heel weinig verandering gekomen i/h aanal en de differentiatie van de ambachten en fabrieken. Ook de scheepvaart was van weinig betekenis meer. In het jaar 1856 bezochten slechts 17 vrachtschepen, met een inhoud van 884 ton, de haven van ELBURG.
De schepen vervoerden ondermeer tùrf en andere bràndstoffen. Van buitenlandse scheepvaart was geen sprake. Op Amsterdam voer een beurtschipper.
De jaren '90 lieten een kleine toename zien v/d scheepvaart, en vooral schepen uit Duitsland, geladen met steenkool, deden de haven aan! Ook vonden er dan regelmatig vrachtwagendiensten plaats naar de omliggende woonplaatsen?! Overigens was er te weinig nijverheid in de stad om aan àlle werkzoekenden een inkomen te kunnen verschaffen: óók híer was de armoede Gróót!
In 1809 bevond zich binnen de muren v/d stad 'n, door admiraal Van Kinsbergen & enige anderen, opgerichte Armen Wees- & Werkhuis, met daaraan verbonden 'n "ARMENFABRIEK"!
Het jaar 1856 liet een percentage, geheel of gedeeltelijk, bedeelden zien van 13,7% van de bevolking. In 1880 ging het om 10%, & 5 jaar later bedroeg 't percentage 15,7%; de kleinhandel & winkelnering hadden 't @Èlburg altijd redelijk góed gedaan?! 'n Níet ònbelangrijk déél vàn déze economische activiteiten was in handen van de Joodse gemeenschap van ELBURG: enigen àn hen behoorden tot de meest vermogende & invloedrijkste inwoners van deze stad; i/d eerste helft v/d 19e eeuw bevond zich te ELBURG nog een speldenfabriek die in haar hoogtijdagen aan 30 Menschen Arbeid Verschafte!
Déze fabriek werd omstreeks 1850 opgeheven. Voor ELBURG was het Instituut Van Kinsbergen, zowel uit onderwijs-kundig oogpunt als om redenen van prestige, van belàng! In 1808 prees het instituut zichzelf met de volgende woorden aan:
"Op 't Instituut van Tálen, Kùnsten èn Wetenschappen te Elburg, onder oppertoezigt van Zijne Excellentie den Heere Maarschalk Van Kinsbergen, eenige tijd met eenen gunstiger uitslag bestaan hebbende, heeft men getracht van de verkregene ondervinding het meeste nùt te trekken, teneinde 't heilzaam doel dézer weldadige inrigting meer & meer te bereiken!"
Dé belangrijkste initiatiefnemer v/h onderwijs-instituut, de in Elburg geboren & wonende gepensioneerde admiraal J.H. van Kinsbergen, was er zich terdege van bewust dat de naam van de school niet alleen afhing v/d kwaliteit v/h onderwijs, maar ook van de aanwezigheid van leerlingen uit voorname families. Menig bekendgeworden Nederlander heeft dit instituut bezocht.
Asih, man, 80 jaar
Log in om een reactie te plaatsen.
vorige
volgende