86Qcpo we namen niet rechtstreeks de kustweg naar
Kena'an, de Weg van 't Land der zg. Filistijnen, zoals de anonieme bijbelschrijvers zeggen die zich eeuwen later, toen er inderdaad Filistij nen in het land waren, tot hun gehoor richtten ~ ten tijde van de slavenontsnapping(en) waren daar nog geen filistijnen. Die kustweg, de Via Maris, was door Seti I zwaar versterkt. We weten niet precies welke routes die weggelopen slaven namen. De halte laagden die de bij belboekrollen noemen waren tijdelijke kampementen die nu allang niet meer te traceren of lokaliseren zijn.
Als ze naar 't noorden reisden, dan sloegen ze de richting in v/d Middellandse~Zeekust & lieten de strijdwagens v/d Egyptenaren vastge-lopen achter in 'n ondiepte in 't Manzalameer ten westen van Port~Saïd of in 't Sirbonismeer, 't huidige Bardawil. Ik (CP) ben bij Barda- wil geweest & zag hoe de smalle strook die 't meer v/d zee scheidt, verdween als de winden de golven v/d Middellandse~Zee eroverheen joegen. Bij allebei de meren groeide er riet.
Op 'n dergelijke manier gered worden van die strijdwagens, zou voor de doodsbange vluchtelingen die over die smalle zamdstrook renden voor hun leven inderdaad (eveneens) 'n heel uitzonderlijke gebeurtenis zijn geweest! Ze reisden in zuidelijke & oostelijke richting verder naar de berg Sinaï, wellicht de huidige Jebel Halal, nabij de grote oase Kadesj~Barnea die ongeveer zo'n 75 kilometer ten zuiden van Be' ersjeva ligt.
Als ze bij hun vertrek uit Egypte naar 't zuiden trokken, dan bogen ze af naar de Golf van Suez, waar 't verschil tussen hoog & laag water ongeveer één meter zeventig is; maar in die omgeving groeit in onze tijd geen riet (meer)! Na de oversteek van de Rietzee ~ mis-schien de smalle, meest noordelijke uitloper van de Golf ~ reisden ze vervolgens langs de oostelijke oever zuidwaarts tot ver o/h schier-eiland Sinaï, naar de berg die nu Jebel Moesa heet: tegen de oostelijke helling van die berg ligt 'n Byzantijns klooster waarvan de Grieks-orthodoxe monniken zeer vriendelijk zijn. De berg was 'n pelgrimsoord i/d tweede helft v/d jaren zestig van de vorige eeuw ~~~~~~~~
Asih, man, 80 jaar
Log in om een reactie te plaatsen.
vorige
volgende