'45bka'ar chinchinchilla&magillagorilla@villanova?
China tóen was óók al/nog geen egalitaire maatschappij! De SJANG vertoonden al de geobsedeerde aandacht voor hiërarchie & klasse die één van dé meest typische kenmerken van de Chinese Beschaving zou worden?! Als Zoon van TI stond de koning aan het hoofd van de feodale piramide, 'n "KLASSE APART"!? De volgende in rang waren 'de prinsen van het koninklijk huis', heersers over verschillende Sjang-steden; onder hèn kwamen de hoofden van de grote families, die ambten aan het hof bezetten, en de edelen, die v/d opbrengst van grondbezit búiten de stadsmuren leefden: aan de lemen vóet van die feodale piramide stonden de 'gewone heren', de 'krijgsklasse'.
De stad was een kleine aristocratische enclave, een wereld op zichzelf! De Sjang-edelen besteedden hùn tijd uitsluitend aan godsdienst, oorlogvoeren & jagen? Zíj ìnden 't overschot v/d opbrengst v/h land v/d lokale boeren in ruil voor militaire (e.d.) bescherming! Maar in díe tijd werd er nog maar slechts een klein deel van het land bewerkt: 't grootste deel v/d vallei v/d Géle Rívier wàs nog overdekt met dichte wouden & moerassen! In de Sjang-periode zwierven er nog olifanten, neushoorns, buffels, panters & luipaarden door de bossen, naast herten, tijgers, wilde runderen, beren, apen & ander wild! Die díeren kònden 'n plaag worden, dùs wàs de jàcht zówèl 'n plìcht àls 'n genoegen?! Wanneer de koning dan triomfantelijk teruggekeerd was naar de stad werden de beesten dàn alras geofferd & opgegeten tijdens enorme, ruige, dronken feestmaaltijden!
Er was eigenlijk weinig verschil tùssen oorlog en jagen: oorlogvoeren was een activiteit die gereserveerd was voor de aristocraten, die immers als enigen wápens èn STRIJDWAGENS te bezìtten?! 'n Militaire expeditie was normaal gesproken 'n bescheiden aangelegenheid die uit zo'n 100 strijdwagens bestond; de boeren, die te vóet vòlgden, namen geen deel aan de èchte strijd maar fungeerden vooral als lijfknechten, dienaren en dragers, èn verzorgden de paarden. De Sjang hadden geen grote territoriale ambities; ze voerden uitsluitend oorlog òm òpstàndige Stéden àf te straffen door waardevolle goederen mee te nemen: OOGST, VEE, SLAVEN & HANDWERKSLIEDEN!!
De kost ging toen al voor de BAET uit & als er begrotingstekorten ontstonden moesten nieuwe foefjes bedacht worden ter pacificatie der verontruste hoge heren, terrorisatie der opstandige lagere kasten & afschrikking van wilde woeste horden die reeds klaarstonden om 'Het Land van Het Midden' aan te vallen?
Asih, man, 80 jaar
Log in om een reactie te plaatsen.
-
O
07 jan 2024
46002 Belasting Heffen Inkomst Uitgaaf Straf Slaaf
-
O
07 jan 2024
46001103 Grootte/Indeling v/h Heilig Olijfolieland
-
O
07 jan 2024
46000 De boer is gebonden aan z’n land/z’n werk is
-
O
06 jan 2024
45999102 In de heilige schrift is deze toen al
-
O
06 jan 2024
4599101Landeigendom, grootte, indeling, belasting
-
O
06 jan 2024
4599100 Pesach was niet alleen ‘n feestelijke
-
O
06 jan 2024
4599699 Zo waren er ook vieringen die maar éénmaal
-
O
06 jan 2024
4599598 Shabbat- & Feestdagen: waarom we leven....
-
O
03 jan 2024
45983 Spèl en Vermaak: behalve de vrije avonden
-
O
03 jan 2024
4598297 Wie hem nu wel of niet verwekte ook Yèsjoe
-
O
03 jan 2024
45981 Kortom: vòl, drùk, keihard gelukkig Léven...
-
O
03 jan 2024
4598094 Als de mannen of oudere jongens op ‘t Veld
-
O
02 jan 2024
45979Als ‘n deur al gesloten werd dan deed men dat
-
O
02 jan 2024
45978 Húis, Tuin, Keuken, Kleren, Sport, Spelgenot
-
O
02 jan 2024
4597793 Waarschijnlijk noemde de vrouw haar man
vorige
volgende